پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه از جمله موفق ترین جراحی هاست که تاثیر زیادی در بهبود اعتماد به نفس در روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دارد. باید توجه داشت که بیش از ۴۰ سال است که پروتز سینه استفاده می شود . با پیشرفت تکنولوژی به طور مرتب نسل های جدیدتر و با کیفیت بهتر این پروتز سینه ها وارد بازار می شود به قسمی که شاید هیچ وسیله ی پزشکی به اندازه ی پروتز های سینه مورد نقد و بررسی قرار نگرفته باشد.

 

 

 

Breast Prosthesis

 

 

به طور کلی کاندیداهای پروتز سینه را می توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

۱- افرادی که بافت سینه شان رشد کافی نداشته است که این عدم رشد می تواند دو طرفه (متقارن) یا یک طرفه (غیر متقارن و با تفاوت زیاد سایز دو سینه با هم ) باشد. همچنین کسانیکه عدم تناسب سایز موجود سینه با پهنای قفسه ی سینه و باسن دارند و گذشته از بحث مسائل ظاهری به علت مشکل در پیدا کردن لباس مناسب در بسیاری از موارد انگیزه انجام عمل جراحی پروتز سینه را پیدا می کند.

۲- افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن یا عمل جراحی سرطان سینه بافت طبیعی سینه را از دست داده اند.این دسته افراد معمولا بیش از ۳۰ سال دارند . به طور کلی سازمان دارویی آمریکاFDA در افراد بالای ۲۲ سال اجازه ی گذاشتن پروتز سینه با کاربردهای زیبایی و در هر سنی اجازه ی گذاشتن پروتز سینه با کاربردهای ترمیمی (مثلا متعاقب برداشتن سینه به علت سرطان ) را داده است.

پروتز سینه در چه مواردی کاربرد دارد؟

۱- افزایش اندازه در کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده است یا به دنبال کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است.

۲- بهبود افتادگی خفیف سینه یا کمک به ترمیم افتادگی های متوسط یا شدید سینه ضمن عمل لیفت.

۳-  بهبود عدم تقارن های مادرزادی سینه.

۴- ترمیم محل سینه به دنبال برداشته شدن به علت سرطان.

۵- کمک به ایجاد تناسب با عرض قفسه ی سینه.

 

 

 

 

Breast Prosthesis

 

 

چند نوع پروتز سینه وجود دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پروتز سینه ها را بر اساس جنس محتویات داخل، نوع، سطح، مقدار برجستگی و شکل می توان تقسیم بندی کرد که به توضیح هر کدام می پردازیم:

۱-جنس محتویات داخلی: تمام پروتز سینه ها پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند. اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی (سالین) یا ژل سیلیکون پر شده باشد که بنابراین بر این اساس به دو دسته تقسیم می شوند.البته اخیرا انواع مخلوطی پروتز سینه ها که داخلشان هم سرم نمکی و هم ژل سیلیکونی وجود دارد، ساخته شده است که کاربردهای خاص خود را دارند.

۲-نوع سطح :هر کدام از پروتز های سینه سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش پروتز سینه های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع ایمپلنت سینه (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما پروتز سینه های زبر پرطرفدار تر هستند.

۳-شکل: پروتز سینه ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:۱- گرد.۲- قطره اشکی یا آناتومیکال.

در پروتز های سینه گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای پروتز سینه کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.

پروتز های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند و طرفداران خاص خود را دارند.

 

 

Breast Prosthesis

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *